Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Czytaj więcej o polityce prywatności.
KASZËBË BASZKA Ogólnopolski Portal Baśkarzy

   baner-krajna-19               baner-sier-lbk-2019

W Chełmży zagrają w Baśkę.

chelm zagraj w ba

Chełmżanie nie tylko organizują turnieje baśki u siebie, ale też uczestniczą w zawodach ogólnopolskich. Właśnie zajęli II miejsce w kategorii drużynowej Pucharu Polski. (fot. nadesłane)

Baśka to tradycyjna gra karciana, która największą popularnością cieszy się na Kaszubach i Pomorzu. Pasjonatów tej gry nie brakuje w Chełmży – działają w Chełmżyńskim Klubie As Pik, jedynym takim klubie w województwie kujawsko-pomorskim. 22 kwietnia, w Chełmżyńskim Ośrodku Kultury zorganizują Puchar Chełmży, w którym weźmie udział nawet 130 graczy z całej Polski.  

– Baśka to gra tak prosta, że aż skomplikowana. Żeby naprawdę jej się nauczyć, trzeba w nią zagrać. Nie wystarczy sucha znajomość reguł, by opanować skuteczną strategię gry – mówi prezes Chełmżyńskiego Klubu As Pik Henryk Zatorski.

Nie wiadomo, kiedy i gdzie baśka dokładnie powstała, ale dziś gra w nią cała Polska. Jej powodzenie bierze się z tego, że jest dynamiczna i emocjonująca. Do gry wystarczy czterech graczy i 16 kart, a jedno rozdanie trwa średnio minutę. Odmian baśki jest sporo, ale najpopularniejsze to czerwona i czarna.

– Te dwie odmiany nie różnią się zasadami, tylko trumfami, czyli najwyższymi kartami. W baśce czerwonej to as serce, a w czarnej as krzyż. Determinuje to sposób rozgrywania – mówi Henryk Zatorski. – W skali ogólnopolskiej większą popularnością cieszy się baśka czerwona. My propagujemy baśkę czarną.

Chełmżyński Klub As Pik powstał w 2013 r. i obecnie liczy 35 członków. Najpierw była sekcja gier karcianych, którą w 2007 r. założył Henryk Zatorski. Zaczynali w gronie kilkunastu osób i bynajmniej nie skupiali się wtedy tylko na baśce. Ta „specjalizacja” wyewoluowała spontanicznie, choć do dziś członkowie klubu raz w miesiącu grają w tysiąca i organizują poświęcone mu turnieje. Przede wszystkim organizują jednak zawody w ramach Chełmżyńskiej Ligi Baśki – sezon trwa od września od czerwca i obejmuje cykl 10 turniejów, rozgrywanych, co miesiąc. W każdym bierze udział średnio 40 graczy – nie tylko z Chełmży, ale też z okolic. Dzieje się tak, dlatego, że w baśkę gra wiele osób, jednak podobnych klubów w regionie nie ma. Zeszłoroczne Mistrzostwa Polski w Szemudzie na Kaszubach przyciągnęły rekordową liczbę grających jednego dnia – 444! Chełmżanie oczywiście brali w nich udział, zajmując wysokie miejsca. Spektakularny sukces zaliczyli zaś w ubiegłą niedzielę, 8 kwietnia – Henryk Zatorski wygrał Puchar Polski w Brusach (na ok. 200 graczy), zaś jego koledzy z klubu zajęli II miejsce w kategorii drużynowej.

Chełmżyński Klub As Pik ściśle współpracuje z Federacją Kaszëbë Baszka – Lës, która patronuje wszystkim zawodom. Puchar Chełmży rozpocznie się 22 kwietnia o godz. 13 w Chełmżyńskim Ośrodku Kultury. W ramach turnieju odbędzie się rywalizacja w kategoriach: open (indywidualna), par, drużynowa oraz kobiet. Turniej zorganizują Chełmżyński Klub As Pik, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, ChOK.

http://pozatorun.pl/archiwa/w-chelmzy-zagrali-w-baske

 

 

Polski pokerzysta wygrał prestiżowy turniej i zarobił ponad 1 mln euro

polski pokerzysta wygr

Piotr Nurzyński wygrał turniej EPT w Barcelonie i zarobił ponad 1 mln euro. Polak pokonał w całej rywalizacji niemal 2 tys. zawodników!

Gwiazdor futbolu w szponach hazardu.

gwiazdor futbolu

Arda Turan znalazł się na cenzurowanym w kolorowej prasie. Gracz Barcy stracił fortunę w jednym z kasyn w stolicy Katalonii.

Arda Turan po zakończeniu sezonu w La Liga udał się do kasyna w Barcelonie, gdzie miał stracić dużą kwotę pieniędzy - dowiedziało się Catalunya Radio. Według relacji informatora stacji radiowej, turecki piłkarz "Dumy Katalonii" po przegraniu pewnej sumy próbował się odegrać i postawił wszystkie pieniądze, jakie miał przy sobie.

Nie miał jednak szczęścia. - Turan stracił fortunę w barcelońskim kasynie - można przeczytać w "El Periodico". Hiszpańskie media nie podają ile stracił zawodnik Barcelony, ale podkreślają, że może chodzić o bardzo duże pieniądze.

Zdaniem dziennikarza Xaviego Camposa, przegrana w kasynie miała mocno naruszyć majątek 30-letniego sportowca. Na liście płac w klubie z Camp Nou za ubiegły sezon Turan - z zarobkami na poziomie 4 mln euro rocznie - znalazł się na dziesiątym miejscu.

Kilka dni temu gwiazdor futbolu znalazł się w centrum skandalu, do którego doszło w samolocie, lecącym z turecką kadrą z meczu w Macedonii (wynik 0:0). Reprezentant Turcji miał zaatakować dziennikarza, który poruszył temat premii finansowych w eliminacjach do Euro 2016.

Źródło https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/693494/gwiazdor-barcelony-w-szponach-hazardu-przegral-duze-pieniadze-w-kasynie

DWHelena logo-main-2 

cc09 o

 

Logo_OPO_Cetniewo-male.jpgbk.jpgchelmza.jpggck.jpgkontra.jpgksks.jpgpuck.jpgskj70.jpgwlks.jpgwolsztyn.jpgzkpjpg.jpg