Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Czytaj więcej o polityce prywatności.
KASZËBË BASZKA Ogólnopolski Portal Baśkarzy

       baner-djk-z-19         baner-czersk-19

Super Puchar Polski w baśkę i kopa.

sup puch jarocin

W sobotę 26 maja br. w Hali Sportowej w Borku wlkp. odbył się turniej o Super Puchar Polski w baśkę i kopa pod patronatem Banku Spółdzielczego w Jarocinie.

27 śmiałków zmierzyło się w sportowej rywalizacji z czterema odmianami popularnej Wielkopolsce i na Kaszubach gry zwanej baśką lub kopem. Jedną wspólną cechą tych gier jest to, że gra się szesnastoma kartami (asy, 10, damy i walety) a w poszczególnych odmianach hierarchia tych kart jest różna.

Rozegrano 4  rundy po 32 rozdania. Każda runda to jakby inna gra. Dlatego stanowiło to pewne utrudnienie dla zawodników i wymagało pewnej elastyczności i zmiany sposobu myślenia. W pierwszej rudzie grano w czerwoną baśkę, gdzie najsilniejszymi kartami są as i 10 kier(czerwień), tak jak u nas kiedyś się grało.

W drugiej rundzie zawodnicy zagrali w baśkę kaszubską, w której hierarchia kart jest taka sama jak przy baśce czerwonej ale gra się z granami. To znaczy, że jest możliwość gry dodatkowych odzywek - gran i gran-du i wtedy najważniejsze są walety.

Trzecia runda to czarna baśka. Gra się ją w okolicach Chełmży. W tym przypadku hierarchia kart jest następująca : as trefl, as pik,   as kier i 10 kier potem kolejno są damy, walety i ryzyki (as i 10 karo). Obcymi są 10-tki trefl i pik.

W naszego kopa zawodnicy grali w czwartej rundzie gdzie najsilniejszymi kartami są jak mówią kopiarze as i trzy dychy ( as kier, 10 trefl, 10 pik i 10 kier), następnie damy, walety, ryzyki i obce(asy trefl i pik).

Ostatecznie najwszechstronniejszym zawodnikiem okazał się Marian Jędryczka z Borku Wlkp. zwyciężając w turnieju zdobył Super Puchar Polski i główną nagrodę.

Na drugim miejscu uplasował się Grzegorz Ratajczak a na trzecim Tadeusz Fabiś reprezentanci Kościańskiego Stowarzyszenia Kopa Sportowego.

Jako jedyna kobieta startująca w turnieju Elżbieta Baraniak z Jaraczewa zajęła 4 miejsce.

W klasyfikacji par zwyciężył duet TEAM Jagoda Kościan – Grzegorz Ratajczak i Mariusz Staroń. Wyprzedzili oni parę Elżbieta Baraniak i Mirosław Konieczny reprezentujących WLKS Borek Wlkp. oraz Tadeusza Fabisia i Stefana Nowickiego występujących w drużynie Czempiń.

Klasyfikację drużynową wygrał Czempiń w składzie : Tadeusz Fabiś, Tadeusz Śmichurski, Ireneusz Kaźmierczak i Stefan Nowicki. Na drugim miejscu turniej zakończył zespół WLKS Borek Wlkp. – Hieronim Tacka, Stefaniak Kazimierz, Elżbieta Baraniak i Mirosław Konieczny. Trzecie miejsce przypadło drużynie CENTRUM Kościan występującej w składzie: Adam Wysocki, Mirosław Kędziora i Oskar Walenciak. Tuż za podium, na czwartym miejscu uplasował się TEAM Jagoda Kościan(Grzegorz Ratajczak, Mariusz Staroń, Bronisław Stachowiak i Zdzisław Majorek.

Grzegorz Ratajczak

Wyniki znajdują się tutaj

 

 

 

Polski pokerzysta wygrał prestiżowy turniej i zarobił ponad 1 mln euro

polski pokerzysta wygr

Piotr Nurzyński wygrał turniej EPT w Barcelonie i zarobił ponad 1 mln euro. Polak pokonał w całej rywalizacji niemal 2 tys. zawodników!

Gwiazdor futbolu w szponach hazardu.

gwiazdor futbolu

Arda Turan znalazł się na cenzurowanym w kolorowej prasie. Gracz Barcy stracił fortunę w jednym z kasyn w stolicy Katalonii.

Arda Turan po zakończeniu sezonu w La Liga udał się do kasyna w Barcelonie, gdzie miał stracić dużą kwotę pieniędzy - dowiedziało się Catalunya Radio. Według relacji informatora stacji radiowej, turecki piłkarz "Dumy Katalonii" po przegraniu pewnej sumy próbował się odegrać i postawił wszystkie pieniądze, jakie miał przy sobie.

Nie miał jednak szczęścia. - Turan stracił fortunę w barcelońskim kasynie - można przeczytać w "El Periodico". Hiszpańskie media nie podają ile stracił zawodnik Barcelony, ale podkreślają, że może chodzić o bardzo duże pieniądze.

Zdaniem dziennikarza Xaviego Camposa, przegrana w kasynie miała mocno naruszyć majątek 30-letniego sportowca. Na liście płac w klubie z Camp Nou za ubiegły sezon Turan - z zarobkami na poziomie 4 mln euro rocznie - znalazł się na dziesiątym miejscu.

Kilka dni temu gwiazdor futbolu znalazł się w centrum skandalu, do którego doszło w samolocie, lecącym z turecką kadrą z meczu w Macedonii (wynik 0:0). Reprezentant Turcji miał zaatakować dziennikarza, który poruszył temat premii finansowych w eliminacjach do Euro 2016.

Źródło https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/693494/gwiazdor-barcelony-w-szponach-hazardu-przegral-duze-pieniadze-w-kasynie

DWHelena logo-main-2 

cc09 o

 

Logo_OPO_Cetniewo-male.jpgbk.jpgchelmza.jpggck.jpgkontra.jpgksks.jpgpuck.jpgskj70.jpgwlks.jpgwolsztyn.jpgzkpjpg.jpg