Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Czytaj więcej o polityce prywatności.
KASZËBË BASZKA Ogólnopolski Portal Baśkarzy

                                                                     baner-TJob19

Międzychód. Gorące pozdrowienia

W tym wielkim i jakże szczególnym dniu 11 listopada 2018, w dniu 100 wielkiej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości pozdrawiam wszystkich Przyjaciół, Sympatyków oraz grających Miłośników staropolskich gier karcianych w Czerwoną Baśkę, Kaszebe Baszke, Czarną Baśkę, Kopa i Wielkiego Kopa, brydża oraz Tysiąca, Lesa, Skata, Kanasty, 66, pokera sportowego i innych gier. Nie zapominać też trzeba o miłośnikach planszowych gier w tym szczególnie szachów.

 

Niektóre z powyższych staropolskich gier towarzyszyły Polakom, w mrocznych latach zaborów i dwóch mrocznych wojen. Rodzinne i sąsiedzkie spotkania z tej okazji służyły z pewnością naszym rodakom do rozmów o drogach wolności, będąc jednocześnie okazją do spotkań „rozrywką”, jeśli tak też można powiedzieć.

 

Już w czasach wolności staropolskie gry karciane z pewnością stały się atrakcją i nadal były wielką szansą na rodzinną integrację pokoleniową, gdy do stołu zasiadali, pradziadkowie, dziadkowie, ich dzieci i pewnie też prawnuki i wnuki, jak dostały przyzwolenie.

 

Po drugiej wojnie światowej gdy zainteresowanie ogromnie wzrosło staropolskimi grami stały się one naprawdę rozrywką, szczególne w pociągach, a później i w autobusach w drodze do pracy, na uczelnie i do szkoły, a także w długie jesienne i zimowe wieczory i jak wspominają szczególnie najstarsi mieszkańcy wsi i miasteczek w niedzielne spotkania po mszy w ogrodach, pod gruszą lub jabłonią albo na łąkowych spotkaniach.

 

W XXI pierwszym wieku dzięki wielu wspaniałym organizatorom staropolskie gry stały jeszcze bardzie popularne, przyjmując bardzo bogaty charakter sportowych rozgrywek, które to z czego nie zawsze zdajemy sobie stanowią również element rozwoju gospodarczego naszego kraju.

 

Taki stan rzeczy wpłynął również na rozwój turystyki (przecież też jest elementem gospodarki, w tym również turystyki tak bardzo mi bliskiej pociągami retro, dzięki wielkiej pasji ludzi Instytutu Rozwoju i Promocji Kolei w Poznaniu.

 

Życzę wiec nam wszystkim dalszego rozkwitu całego systemu rozgrywek, umacniania się organizacyjnego stowarzyszeń prowadzących rozgrywki jak również inspiracji do tworzenia nowych. Niech coraz wyższy poziom tych rozgrywek przyświeca naszemu myśleniu i działaniu. Ogromnie wierzę i jestem przekonany, że nowa gra zaproponowana przez środowisko miłośników gry z Międzychodu – Wieki Kopa, znajdzie również swoje godne miejsce w wielkiej rodzinie staropolskich gier karcianych.

 

Proszę wybaczyć, że przy tej okazji zaproponuję coś co może będzie można rozważyć u nas w Wielkopolsce. Mistrzostwa Wielkopolski w Kopa, Mistrzostwa Wielkopolski w Wielkiego Kopa, a następnie Super Puchar i Kopa i Wielkiego Kopa dla np. 100 – 80 – 60 najlepszych z obu gier oraz Mały Super Puchar dla pozostałych również z odpowiednią rangą bo przecież jesteśmy jedną Kopiarską Rodziną.

 

Z poważaniem

Marek Pospieszny walczący o powrót do zdrowia.

            Do zobaczenia przy zielonych stolikach w gronie Kolegów i Przyjaciół.

 

Ps. Na zdjęciach córka Agnieszka i jej narzeczony Janusz, którym serdecznie, dziękuje za zrobienie mi w dniu 11 listopada 2018 takiej wielkiej frajdy.

 

 

 

 

 

Polski pokerzysta wygrał prestiżowy turniej i zarobił ponad 1 mln euro

polski pokerzysta wygr

Piotr Nurzyński wygrał turniej EPT w Barcelonie i zarobił ponad 1 mln euro. Polak pokonał w całej rywalizacji niemal 2 tys. zawodników!

Gwiazdor futbolu w szponach hazardu.

gwiazdor futbolu

Arda Turan znalazł się na cenzurowanym w kolorowej prasie. Gracz Barcy stracił fortunę w jednym z kasyn w stolicy Katalonii.

Arda Turan po zakończeniu sezonu w La Liga udał się do kasyna w Barcelonie, gdzie miał stracić dużą kwotę pieniędzy - dowiedziało się Catalunya Radio. Według relacji informatora stacji radiowej, turecki piłkarz "Dumy Katalonii" po przegraniu pewnej sumy próbował się odegrać i postawił wszystkie pieniądze, jakie miał przy sobie.

Nie miał jednak szczęścia. - Turan stracił fortunę w barcelońskim kasynie - można przeczytać w "El Periodico". Hiszpańskie media nie podają ile stracił zawodnik Barcelony, ale podkreślają, że może chodzić o bardzo duże pieniądze.

Zdaniem dziennikarza Xaviego Camposa, przegrana w kasynie miała mocno naruszyć majątek 30-letniego sportowca. Na liście płac w klubie z Camp Nou za ubiegły sezon Turan - z zarobkami na poziomie 4 mln euro rocznie - znalazł się na dziesiątym miejscu.

Kilka dni temu gwiazdor futbolu znalazł się w centrum skandalu, do którego doszło w samolocie, lecącym z turecką kadrą z meczu w Macedonii (wynik 0:0). Reprezentant Turcji miał zaatakować dziennikarza, który poruszył temat premii finansowych w eliminacjach do Euro 2016.

Źródło https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/693494/gwiazdor-barcelony-w-szponach-hazardu-przegral-duze-pieniadze-w-kasynie

DWHelena logo-main-2 

cc09 o

 

Logo_OPO_Cetniewo-male.jpgbk.jpgchelmza.jpggck.jpgkontra.jpgksks.jpgpuck.jpgskj70.jpgwlks.jpgwolsztyn.jpgzkpjpg.jpg