Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Czytaj więcej o polityce prywatności.
KASZËBË BASZKA Ogólnopolski Portal Baśkarzy

     baner-bolszew-18          baner-st-kiszew-18

Gdańsk. Kazmierz Kreft i Kłos Werblinia zdobywają Neptun CUP.

gdansk kazim modified

16 lipca w Starym Młynie w Gdańsku Oliwie, odbył się turniej sportowy Neptun CUP, który był dedykowany osobom niepełnosprawnym.

 

Organizatorem turnieju oraz warsztatów nauki gry w Baśkę, było Stowarzyszenie Federacja Kaszëbë Baszka i Lës oraz z MAR-woj. Gdańsk, który udostępnił miejsce i był gospodarzem turnieju. Turniej był rozgrywany wg obowiązujących przepisów gry - Baszka Méster Sport, z asem serce – tzw. „Czerwona Baśka”, w 3 kategoriach: drużynowej, par oraz indywidualnej pań, panów. Wszyscy uczestnicy turnieju Baśki otrzymali pamiątkowy button, natomiast zwycięzcy otrzymali nagrody.

 

Zdobywcą Neptun CUP, został Kazimierz Kreft – RemuS Żelistrzewo, który wyprzedził Ryszarda Waldowskiego i Marię Dominik – Kłos Werblinia. Blisko podium finiszowali Andrzej Bronk – MAR-woj. Gdańsk, Rajmund Gaffke – Luzino I i Kazimierz Ekman – Baszta Bytów.

 

Turniej par wygrała Baszta – Kazimierz Ekman i Ireneusz Paszke. Drugie miejsce zajął RemuS Żelistrzewo – Kazimierz Kreft i Dariusz Skóra. Na trzecim miejscu rywalizację ukończył Kłos Werblinia – Maria Dominik i Mirek Ugowski.

 

W rywalizacji zespołów pewne zwycięstwo odniósł Klos Werblinia – kpt. Henryk Radtke, Maria Dominik, Kazimierz Kwidziński, Mirek Ugowski. Na podium rywalizację ukończyli także bociany Gdańsk i Baszta Bytów. Blisko podium sklasyfikowano także: MAR-woj Gdańsk, Hotel Zamek Gniew, Asy Mikołajki Pomorskie, Pogorszewo oraz Wejher Wejherowo.

 

Warsztaty nauki gry w gry w Baśkę i Lësa, odbyły się 15 lipca, w których uczestniczyło 50 osob. Warsztaty przebiegały w milej atmosferze oraz cieszyły się dużym zainteresowaniem osób, które w nich uczestniczyły. Stowarzyszenie Federacja Kaszëbë Baszka i Lës, rozwija swoją misję rozwoju gier karcianych Baśki i Lësa, poprzez prowadzone warsztaty i szkółki. Pierwsze warsztaty nauki gry odbyły się w Brusach w Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego oraz Małej Szkole w Szopie w 2015 roku. Kolejny etap to warsztaty prowadzone wspólnie z Ośrodkiem Kultury i Sportu w Żukowie. Jesienią ruszą kolejne szkółki w Przywidzu wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury oraz Bytowie, który poprowadzi KK Baszta Bytów i będą adresowane do wszystkich zainteresowanych nauką gry.

 

Stowarzyszenie Federacja Kaszëbë Baszka i Lës, składa serdeczne podziękowanie dla MAR-woj. Gdańsk (Andrzeja, Mirka, Ryśka i Wojtka), za przygotowanie miejsca na warsztaty oraz turniej Baśki – Neptun CUP.

 

 

Gwiazdor futbolu w szponach hazardu.

gwiazdor futbolu

Arda Turan znalazł się na cenzurowanym w kolorowej prasie. Gracz Barcy stracił fortunę w jednym z kasyn w stolicy Katalonii.

Arda Turan po zakończeniu sezonu w La Liga udał się do kasyna w Barcelonie, gdzie miał stracić dużą kwotę pieniędzy - dowiedziało się Catalunya Radio. Według relacji informatora stacji radiowej, turecki piłkarz "Dumy Katalonii" po przegraniu pewnej sumy próbował się odegrać i postawił wszystkie pieniądze, jakie miał przy sobie.

Nie miał jednak szczęścia. - Turan stracił fortunę w barcelońskim kasynie - można przeczytać w "El Periodico". Hiszpańskie media nie podają ile stracił zawodnik Barcelony, ale podkreślają, że może chodzić o bardzo duże pieniądze.

Zdaniem dziennikarza Xaviego Camposa, przegrana w kasynie miała mocno naruszyć majątek 30-letniego sportowca. Na liście płac w klubie z Camp Nou za ubiegły sezon Turan - z zarobkami na poziomie 4 mln euro rocznie - znalazł się na dziesiątym miejscu.

Kilka dni temu gwiazdor futbolu znalazł się w centrum skandalu, do którego doszło w samolocie, lecącym z turecką kadrą z meczu w Macedonii (wynik 0:0). Reprezentant Turcji miał zaatakować dziennikarza, który poruszył temat premii finansowych w eliminacjach do Euro 2016.

Źródło https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/693494/gwiazdor-barcelony-w-szponach-hazardu-przegral-duze-pieniadze-w-kasynie

MŚ w brydżu - Polacy Mistrzami Świata.

brydz polacy mistrzami swiata

fot. KoeppiK/Wikipedia CC-BY-SA 3.0

 

Polacy po raz pierwszy w historii mistrzostw świata w brydżu sportowym zdobyli złoty medal. W finale najważniejszego turnieju, jakim jest Bermuda Bowl pokonali w Madrasie (Chennai) reprezentację Szwecji 308:293.

DWHelena logo-main-2 

cc09 o

 

Logo_OPO_Cetniewo-male.jpgbk.jpgchelmza.jpggck.jpgkontra.jpgksks.jpgpuck.jpgskj70.jpgwlks.jpgwolsztyn.jpgzkpjpg.jpg