Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Czytaj więcej o polityce prywatności.
KASZËBË BASZKA Ogólnopolski Portal Baśkarzy

Szemud - Stolica Kaszubskiej Baśki

Szemud sto ka baski

 

Wszyscy, którzy grają w Baśkę, grają, bo lubią. Dzięki temu odpoczywają, zapominają o kłopotach, miło spędzają czas i spotykają znajomych. Dla niektórych Baśka to kultywowanie tradycji, Kaszub i Pomorza. Kartom podporządkowują prywatne życie. O kim mowa? Oczywiście o miłośnikach Baśki kaszubskiej.

Baśka to niezwykle popularna gra karciana na całych Kaszubach i Pomorzu. Nikt nie pamięta skąd się wzięła i kiedy zaczęto w nią grać. Jej zasady przekazywane są z ust do ust, z pokolenia na pokolenie. Od kilku już lat Baśka przeżywa swój renesans. Kiedyś o Baśce mówiło się gra domowa oraz wagonowa. Towarzyszyła na wszystkich uroczystościach domowych oraz dojeżdżającym do pracy. W latach 70. i 80. XX wieku namiętnie grywano w Baśkę w pociągach i autobusach. Graczy można było wówczas spotkać codziennie, za karciany stolik często służyła im odwrócona torba. Grali dla zabicia czasu i by podróż zleciała szybciej.

Zawsze zaczyna się od tego, że obserwuje się jak starsi grają i w ten sposób poznaje się zasady. Ta gra wciąga i jest odskocznią od codziennego życia. Przy okazji można spotkać znajomych i pogadać, ale gdy zaczyna sie grać, to kończą się dyskusje i zaczyna się ...

Dawniej sezon na Baśkę zaczynał się jesienią i trwał przez całą zimę, do wiosny. Dzisiaj grywa się cały rok, zawodnicy są spragnieni rywalizacji i jeżdżą na turnieje po całym Pomorzu i jeszcze dalej…

Stolicą Kaszubskiej i Polskiej Baśki, jest Szemud, który kultywuje tradycję regionu i dzisiaj organizuje najważniejsze turniej w Baśkę w Polsce. To tutaj organizuje się rokrocznie Mistrzostwa Polski z fenomenalnym rekordowym wynikiem 444 zawodników. To tutaj podczas turnieju o Szablę Niepodległości, jest podsumowanie sezonu i nagrodzenie najlepszych Baśkarzy z całej Polski. To także tutaj tradycyjnie zaczyna się sezon podczas turnieju Króla Baśkarzy. Celem Stowarzyszenie Federacja Kaszëbë Baszka i Lës oraz Gminy Szemud, jest krzewienie różnych form kultury fizycznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, kształtowanie pozytywnych cech charakteru i osobowości, integrowanie środowiska, wychowywanie dzieci i młodzieży przez kulturę fizyczną i sport oraz kultywowanie tradycji  gry w Baśkę i Lësa.

Patentu na wygranie nie ma. Wiele zależy od kart, umiejętności, które trzeba dobrze wykorzystać, no i partnera. Reszta to sprawa szczęścia. W Baśkę i Lësa może grać każdy. Nie ma znaczenia wiek, wykształcenie, płeć. Gros graczy jest w tzw. średnim wieku. W turniejach grają małżeństwa, matki lub ojcowie z dziećmi. I każdy ma szansę na wygraną. Jak to w kartach, wystarczy mieć trochę szczęścia.

Szczęście jest najważniejsze,  można bardzo dobrze grać, ale jeśli karta nie idzie, to koniec. Można mieć słabe karty, a mimo to wygrywać. Przydaje się umiejętność logicznego myślenia, liczenia, dobra pamięć i wyczucie momentu. Czasem wariackie zagranie przynosi efekt. Karty są nieprzewidywalne. Nie ma reguły, wszystko zależy od łutu szczęścia.

Zapraszamy do Szemuda 11 listopada na turniej o Szablę niepodległości, podczas którego nagrodzimy najlepsze zespoły oraz baśkarzy. 

 

 

Polski pokerzysta wygrał prestiżowy turniej i zarobił ponad 1 mln euro

polski pokerzysta wygr

Piotr Nurzyński wygrał turniej EPT w Barcelonie i zarobił ponad 1 mln euro. Polak pokonał w całej rywalizacji niemal 2 tys. zawodników!

Gwiazdor futbolu w szponach hazardu.

gwiazdor futbolu

Arda Turan znalazł się na cenzurowanym w kolorowej prasie. Gracz Barcy stracił fortunę w jednym z kasyn w stolicy Katalonii.

Arda Turan po zakończeniu sezonu w La Liga udał się do kasyna w Barcelonie, gdzie miał stracić dużą kwotę pieniędzy - dowiedziało się Catalunya Radio. Według relacji informatora stacji radiowej, turecki piłkarz "Dumy Katalonii" po przegraniu pewnej sumy próbował się odegrać i postawił wszystkie pieniądze, jakie miał przy sobie.

Nie miał jednak szczęścia. - Turan stracił fortunę w barcelońskim kasynie - można przeczytać w "El Periodico". Hiszpańskie media nie podają ile stracił zawodnik Barcelony, ale podkreślają, że może chodzić o bardzo duże pieniądze.

Zdaniem dziennikarza Xaviego Camposa, przegrana w kasynie miała mocno naruszyć majątek 30-letniego sportowca. Na liście płac w klubie z Camp Nou za ubiegły sezon Turan - z zarobkami na poziomie 4 mln euro rocznie - znalazł się na dziesiątym miejscu.

Kilka dni temu gwiazdor futbolu znalazł się w centrum skandalu, do którego doszło w samolocie, lecącym z turecką kadrą z meczu w Macedonii (wynik 0:0). Reprezentant Turcji miał zaatakować dziennikarza, który poruszył temat premii finansowych w eliminacjach do Euro 2016.

Źródło https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/693494/gwiazdor-barcelony-w-szponach-hazardu-przegral-duze-pieniadze-w-kasynie

DWHelena logo-main-2 

cc09 o

 

Logo_OPO_Cetniewo-male.jpgbk.jpgchelmza.jpggck.jpgkontra.jpgksks.jpgpuck.jpgskj70.jpgwlks.jpgwolsztyn.jpgzkpjpg.jpg