Afred Kosecki zwycięzcą Masters Polska 2015.
- Szczegóły
- Opublikowano: poniedziałek, 12, październik 2015 06:53

Alfred Kosecki – drugi z lewej
W Sulęczynie, zakończył się cykl turniejów zaliczanych do Masters Polska 2015. Celem Masters Polska 2015 było wyłonienie najlepszych baśkarzy w Polsce: indywidualnie, w parach oraz drużynowo. Do rankingu zaliczały się następujące turnieje: Puchar Polski w Brusach, Mistrzostwa Polski w Szemudzie, Tarcza Polski we Władysławowie, Mistrzostwa Europy w Szemudzie, Super Puchar Polski w Sulęczynie.
Chojny Chojnice wygrały Masters Polska 2015.
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 07, październik 2015 14:20

Chojny Chojnice – Józef Wysocki, Alfred Kosecki, Andrzej Gradowski, Bogdan Wenderski.
4 października w Sulęczynie, został rozegrany ostatni turniej z serii Masters Polska 2015 o Super Puchar Polski. Rozegrano V turniejów, które zaliczały się do Rankingu Masters Polska 2015. Gospodarzami turniejów oprócz Sulęczyna, były Brusy, Władysławowo oraz Szemud, który dwukrotnie gościł baśkarzy.
Masters Polska zgromadziło liczne grono baśkarzy, którzy po raz pierwszy na podstawie V turniejów mieli wyłonić najlepszych baśkarzy w Polsce w kategorii drużynowej, indywidualnej oraz par.
5 błędów, które nie pozwalają wygrywać...
- Szczegóły
- Opublikowano: czwartek, 19, marzec 2015 22:19

Wszystkim, nawet najlepszym zawodnikom przydarzają się błędy, których popełnianie nie powinno być powodem do wstydu, a jedynie motywacją do dalszej pracy. Zawodnicy popełniają błędy w grze – dotyczy to zazwyczaj początkujących, które nie pozwalają im osiągać dobrych wyników w rozgrywce sportowej.
Kampania „Nie daj się uzależnić od hazardu”!
- Szczegóły
- Opublikowano: poniedziałek, 09, marzec 2015 21:41

W ramach akcji „Służba Celna ostrzega przed uzależnieniem od hazardu”. Z danych zawartych w opublikowanym w styczniu 2012 r. raporcie z badań przeprowadzonych przez CBOS na zlecenie Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, ponad 50 tys. Polaków jest
Recepta na sukces w „Baśce” i Kopie.
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 27, sierpień 2014 07:11
Autor – Mirosław Ugowski
„Baśka” to nie tylko gra. Może to brzmi banalnie, ale trzeba pracować i dużo grać. Kiedy zaczyna się swoją przygodę z „Baśką”, należy spróbować różnych odmian. Mówimy o „Baśce” z granami i bez granów – Wielkopolska. Mam na myśli też Kopa oraz czarną „Baśkę” z asem krzyż i pik. Dobry „baśkarz”, powinien umieć grać,
W naszej lidze „Baśki” z asem krzyżem gramy.
- Szczegóły
- Opublikowano: sobota, 16, sierpień 2014 01:16
Autor artykułu – Dariusz Meller – Wicestarosta Toruński

Kim jest tytułowa „Baśka”? Okazuje się, ze to nie dziewczyna z sąsiedztwa, tylko popularna w powiecie toruńskim gra karciana. A najlepsi specjaliści od „Baśki” mieszkają w Chełmży!
- Nu, to zaczniem grać.
- Kto bandzie dawoł ?
Dzień Jedności Kaszubów i Baszka
- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 11, marzec 2014 12:00

Ci, co trochę grosza mają
Na Kaszubach w karty grają
Ta gra „BAŚKA” się nazywa
Kto jest mądry, ten wygrywa
„Baśka” (kasz. „Baszka”) to tradycyjna kaszubska gra karciana, znana na znacznym obszarze Polski. Największą popularnością cieszy się jednak na Kaszubach i Pomorzu, gdzie towarzyszy mieszkańcom podczas spotkań towarzyskich i rodzinnych.
Z analizy innych znanych gier karcianych można jednak wysnuć prawdopodobną teorię, że gra w „Baśkę”, wywodzi się od innej, ongiś bardzo popularnej, a obecnie jedynie lokalnie, szczególnie na terenie gminy Szemud w powiecie wejherowskim oraz w niektórych miejscowościach północnych Kaszub występującej gry karcianej – „Lisa” (kasz. Lësa),.
Kościan. Turnieje kopa w gminie Kościan, przyciągają graczy nie tylko z Wielkopolski
- Szczegóły
- Opublikowano: czwartek, 27, luty 2014 11:56

Kościańska, leszczyńska, poznańska, śremska, gostyńska, jest i szamotulska, obornicka, a nawet wschowska.
Tablice samochodów, które zajeżdżają przed świetlicę wiejską w Starym Luboszu to niemal kompletny przegląd rejestracyjnych wariacji, nie tylko z naszego województwa.
Panów - i panie, choć tych jest znacznie mniej - przyciągnęły tu karty.
Czteroosobowe stoliki ustawione są tak ciasno, że trudno się pomiędzy nimi przecisnąć, a i tak miejsca nie starczyło dla wszystkich. Część graczy musi przenieść się do mniejszej sali. Szelest tasowanych kart ginie w potoku rozmów i śmiechów. Szczęścia próbuje dziś 168 osób. "Kontra", "wąsy Stalina", "wesele", "zolo" dla niewtajemniczonych krążące nad stolikami słowa brzmią niemal jak zaklęcia. Gra się zaczęła. Gra w kopa sportowego.










(Mirka Wasilke - pierwsza z prawej)

















