Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Czytaj więcej o polityce prywatności.
KASZËBË BASZKA Ogólnopolski Portal Baśkarzy

     baner-bolszew-18          baner-st-kiszew-18

Kaszuba w drodze do Polski.

kasz w drodz d pol

2 lipca z Kartuz w podróż życia do Gruzji, wyruszył rowerem Paweł Serkowski znany podróżnik z Kaszub. Pasjonat i miłośnik kaszubskiej Baśki. Paweł w swojej podróży został zmuszony do zmiany planów i podróży powrotnej do Polski. Dotarł już z Bułgarii poprzez, Rumunię i Słowację do Polski.

Pojechałem do Warny, aby chwilę odpocząć nad morzem czarnym i sprawdzić czy nie pływają stamtąd promy do Gruzji. Pływają, ale tylko towarowe i nie zabierają pasażerów. Drugi port skąd prawdopodobnie mógłbym się udać do Gruzji to Czernomorsk niedaleko Odessy, ale tam jest podobna sytuacja, tzn. też nie wiem czy mógłbym stamtąd popłynąć. Postanowiłem, że będę jechał już w stronę domu, do pokonania mam i tak około 2000 km i jeszcze niejedno może mnie zaskoczyć. Dobre w podróżach rowerowych jest to, że ogranicza mnie tylko własną wyobraźnia i mam pełną swobodę w podejmowaniu decyzji. Na podróż do Gruzji jeszcze przyjdzie czas. Gdybym teraz spełnił to marzenie to, co to byłoby za życie bez marzeń. Będę kierował się teraz w stronę Koszyc, gdzie czeka mnie ponowne spotkanie z królem Słowacji. Jutro rano opuszczam Bułgarię i wyjeżdżam ponownie do Rumunii. O Bułgarii można powiedzieć, że jest podobna do Rumunii tylko ma o wiele gorsze drogi. Wioski są bardzo biedne i wyglądają jakby czas zatrzymał się w 1980. Ogólnie to oprócz wybrzeża ponury klimat, wizerunek kraju ratują tylko piękne krajobrazy. 

I znów Rumunia. Jednak za drugim razem już nie wygląda tak strasznie. Bukareszt to jedno z najbrzydszych miast, w jakich miałem okazję być. Kiedyś było tu podobno pięknie i mówili na to miasto "Paryż wschodu", jednak trzęsienia ziemi a przede wszystkim polityka komunistyczna zmieniła Bukareszt na gorsze. Wszędzie pełno tych brzydkich bloków. Zapytałem się jednego Rumuna, co warto tu zobaczyć a on powiedział mi, że muzeum wsi. To doprawdy niesłychanie, że w stolicy kraju najciekawszą rzeczą jest skansen. Ale to nieważne, dobrze jest! tzn. bardzo dobrze. Zainstalowałem sobie w rowerze system SPD i teraz jestem jeszcze szybszy, mknę niczym wicher na ponowne spotkanie z królem Słowacji tym razem w Koszycach.

Jestem w naszej ukochanej Polsce. Nie ma nic piękniejszego niż widok ojczystej ziemi! "Nadal szukam sensu, szukam celu, ale tutaj czuje się jak nigdzie. "

Nie ma lekko, ale wiem, że pijąc wodę zamiast słodzonych, gazowanych napojów będę czuć się o wiele lepiej. Do tego codzienna dawka sportu i czuję się naprawdę świetnie, jak nigdy. Polecam wszystkim i zachęcam do zdrowego stylu życia!

Spotykałem także mojego fana z wojska amerykańskiego, który śledził relację na ROWERowce – było to bardzo miłe wydarzenie.

Pozdrawiam Polaków!

 

 

 

Gwiazdor futbolu w szponach hazardu.

gwiazdor futbolu

Arda Turan znalazł się na cenzurowanym w kolorowej prasie. Gracz Barcy stracił fortunę w jednym z kasyn w stolicy Katalonii.

Arda Turan po zakończeniu sezonu w La Liga udał się do kasyna w Barcelonie, gdzie miał stracić dużą kwotę pieniędzy - dowiedziało się Catalunya Radio. Według relacji informatora stacji radiowej, turecki piłkarz "Dumy Katalonii" po przegraniu pewnej sumy próbował się odegrać i postawił wszystkie pieniądze, jakie miał przy sobie.

Nie miał jednak szczęścia. - Turan stracił fortunę w barcelońskim kasynie - można przeczytać w "El Periodico". Hiszpańskie media nie podają ile stracił zawodnik Barcelony, ale podkreślają, że może chodzić o bardzo duże pieniądze.

Zdaniem dziennikarza Xaviego Camposa, przegrana w kasynie miała mocno naruszyć majątek 30-letniego sportowca. Na liście płac w klubie z Camp Nou za ubiegły sezon Turan - z zarobkami na poziomie 4 mln euro rocznie - znalazł się na dziesiątym miejscu.

Kilka dni temu gwiazdor futbolu znalazł się w centrum skandalu, do którego doszło w samolocie, lecącym z turecką kadrą z meczu w Macedonii (wynik 0:0). Reprezentant Turcji miał zaatakować dziennikarza, który poruszył temat premii finansowych w eliminacjach do Euro 2016.

Źródło https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/693494/gwiazdor-barcelony-w-szponach-hazardu-przegral-duze-pieniadze-w-kasynie

MŚ w brydżu - Polacy Mistrzami Świata.

brydz polacy mistrzami swiata

fot. KoeppiK/Wikipedia CC-BY-SA 3.0

 

Polacy po raz pierwszy w historii mistrzostw świata w brydżu sportowym zdobyli złoty medal. W finale najważniejszego turnieju, jakim jest Bermuda Bowl pokonali w Madrasie (Chennai) reprezentację Szwecji 308:293.

DWHelena logo-main-2 

cc09 o

 

Logo_OPO_Cetniewo-male.jpgbk.jpgchelmza.jpggck.jpgkontra.jpgksks.jpgpuck.jpgskj70.jpgwlks.jpgwolsztyn.jpgzkpjpg.jpg