Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Czytaj więcej o polityce prywatności.
KASZËBË BASZKA Ogólnopolski Portal Baśkarzy

Zapisz już dziś drużynę na Mistrzostwa Polski gry w „baśkę” - będziemy bić rekord!

150614Szemudp

W czerwcu w Szemudzie odbędą się 10 Mistrzostwa Polski gry w „baśkę”. Miłośnicy tej gry z Pomorza i nie tylko zjadą się tam, aby ustanowić rekord. „Dziennik Bałtycki” z tej okazji wyda specjalną talię kart do gry w „baśkę”. Ozdobią je wizerunki najbardziej wpływowych mieszkańców Kaszub. Popularna na Kaszubach gra karciana „baśka” czy, po kaszubsku, „baszka” doczekała się ogólnopolskiego turnieju - Mistrzostw Polski Baszka Mester Sport.

Wydarzenie to odbędzie się w Szemudzie w Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji 14 czerwca 2015 r. Patronat honorowy nad turniejem objęli: Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego i Mariusz Szmidka, redaktor naczelny „Dziennika Bałtyckiego”.

Zapisz już dziś drużynę na mistrzostwa Rozpoczęły się już zapisy czteroosobowych drużyn na mistrzostwa gry w „baśkę”. Dla pierwszych 100 osób, które zgłoszą dużynę przygotowaliśmy niespodziankę. Otrzymają one w prezencie od organizatorów turnieju kwartalną prenumeratę piątkowego wydania "Dziennika Bałtyckiego"

Historia i zasady gry Historia „baśki” sięga końca XIX wieku. Dokładnie nie zbadano jej pochodzenia, ale wiele wskazuje na to, że wywodzi się z gry karcianej Lës, która dziś znana jest już tylko w rejonach Szemuda. Zasady gry w baśkę nie są skomplikowane. Trzeba mieć 16 kart, po 4 na każdego zawodnika. Do gry wchodzą asy, damy, walety i dziesiątki. W ubiegłym roku została wydana książka z zasadami gry sportowej. - Opisałem w niej kilka wersji - kaszubską i poznańską, oraz pozostałe odmiany mówi Mirosław Ugowski, autor podręcznika do gry w baśkę. - Rozdanie składa się z dwóch faz: licytacji i rozgrywki. W wyniku licytacji ustalany jest rodzaj gry. Rozgrywka i rozliczenie gry uzależnione są od rodzaju gry: „Zwykła”,„Wesele”, „Cicha”, „Gran”, „Zolo”,„Gran-du”, „Zolo-du”, „Baśka”. Gra toczy się wartko i jest emocjonująca. Nawet w kilka minut może nastąpić rozstrzygnięcie. Jedna runda trwa około 50 minut.

Ponieważ zasady gry nieco różnią się w poszczególnych regionach, zdaniem działaczy - nadszedł czas ujednolicenia przepisów. Służyć temu ma powołanie ogólnopolskiego Stowarzyszenia Polska Federacja BASZKA–KOP. - Na turniejach sportowych gra się według jednej reguły, a ewentualne wątpliwości rozstrzygają sędziowie - dodaje Mirosław Ugowski. - Wygrać może każdy, nawet laik. „Baszka” to gra, gdzie ważne są umiejętności, ale łut szczęścia, bowiem wszystko zależy od kart w ręku. Liczy się też cierpliwość i rozwaga.

Mistrzowski turniej będzie jednocześnie biciem rekordu pod względem liczby jednocześnie grających zawodniczek i zawodników, a wyzwanie podejmuje „Dziennik Bałtycki”. Punktem kulminacyjnym turnieju będzie wspólne pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników, które ukaże się w poniedziałkowym wydaniu „Dziennika Bałtyckiego”, który obchodzi w tym roku jubileusz 70-lecia swojego istnienia.

Jubileusz i nowa talia Bicie rekordu wpisuje się w obchody 10-lecia rozgrywek sportowych gry w „baśkę” na Kaszubach i w Polsce. Trzeba przypomnieć, że 10 lat temu z inicjatywy Mariusza Szmidki, dziś redaktora naczelnego gazety, wydana została unikatowa talia kart do gry w „baśkę”. Na kartach zamieszczono wizerunki ludzi ważnych na Kaszubach, swoją działalnością popularyzujących ten region. Projekt zdobył wyróżnienie na ogólnopolskich targach Media Trendy w roku 2006. I tym razem -z okazji bicia rekordu oraz pierwszych ogólnopolskich mistrzostw wydamy nową talię kart do gry w „baśkę”. Liczy ona 24 karty, począwszy od dziewiątek do asów. Znajdzie się na czerwcowych mistrzostwach w Szemudzie. Kto będzie damą, kto asem a kto waletem? To będzie zależeć od naszych Czytelników, bo to oni zdecydują, kto zdobędzie najwyższe notowania.

Ogłaszamy plebiscyt na najbardziej wpływowych mieszkańców Kaszub, którzy wspierają różne dziedziny związane z promocją regionalizmu. To ich podobizny znajdą się w naszej jubileuszowej talii kart. Głosować będzie można w maju. Do tego czasu - czekamy na propozycje osób, które zasłużyly się dla popularyzacji kultury kaszubskiej. Można je zgłaszać mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub za pomocą SMS-a.Tu zgłoszenie wysyłamy na nr 7155S SMS wpisując treść: DBALT.baska imię i nazwisko zgłaszanej osoby(koszt SMS-a: 1,23 zł z VAT

dziennik baltycki logo

 

 

Polski pokerzysta wygrał prestiżowy turniej i zarobił ponad 1 mln euro

polski pokerzysta wygr

Piotr Nurzyński wygrał turniej EPT w Barcelonie i zarobił ponad 1 mln euro. Polak pokonał w całej rywalizacji niemal 2 tys. zawodników!

Gwiazdor futbolu w szponach hazardu.

gwiazdor futbolu

Arda Turan znalazł się na cenzurowanym w kolorowej prasie. Gracz Barcy stracił fortunę w jednym z kasyn w stolicy Katalonii.

Arda Turan po zakończeniu sezonu w La Liga udał się do kasyna w Barcelonie, gdzie miał stracić dużą kwotę pieniędzy - dowiedziało się Catalunya Radio. Według relacji informatora stacji radiowej, turecki piłkarz "Dumy Katalonii" po przegraniu pewnej sumy próbował się odegrać i postawił wszystkie pieniądze, jakie miał przy sobie.

Nie miał jednak szczęścia. - Turan stracił fortunę w barcelońskim kasynie - można przeczytać w "El Periodico". Hiszpańskie media nie podają ile stracił zawodnik Barcelony, ale podkreślają, że może chodzić o bardzo duże pieniądze.

Zdaniem dziennikarza Xaviego Camposa, przegrana w kasynie miała mocno naruszyć majątek 30-letniego sportowca. Na liście płac w klubie z Camp Nou za ubiegły sezon Turan - z zarobkami na poziomie 4 mln euro rocznie - znalazł się na dziesiątym miejscu.

Kilka dni temu gwiazdor futbolu znalazł się w centrum skandalu, do którego doszło w samolocie, lecącym z turecką kadrą z meczu w Macedonii (wynik 0:0). Reprezentant Turcji miał zaatakować dziennikarza, który poruszył temat premii finansowych w eliminacjach do Euro 2016.

Źródło https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/693494/gwiazdor-barcelony-w-szponach-hazardu-przegral-duze-pieniadze-w-kasynie

DWHelena logo-main-2 

cc09 o

 

Logo_OPO_Cetniewo-male.jpgbk.jpgchelmza.jpggck.jpgkontra.jpgksks.jpgpuck.jpgskj70.jpgwlks.jpgwolsztyn.jpgzkpjpg.jpg